Jdi na obsah Jdi na menu
 


AUSTRALIAN SHEPHERD

28. 4. 2010

Rasa našeho psa se nazývá AUSTRALIAN SHEPHERD- australský pastevecký ovčák.

 Obrazek

Původ a historie

Zcela přesný počátek chovu není znám – tedy víceméně je několik teorií o vzniku plemene AUO. Počátky vzniku se mohou datovat již v 16.-17. století, kdy se do USA začali dostávat evropští osadníci s kříženci ovčáckých plemen, kteří se podobali skotským koliím,ale i se psy typu beardet colie a border colie. Z Německa přicházeli tehdejší "němečtí ovčáci", z Francie Flanderští bouvieři. Již v té době byla v Americe známá farmářská kolie, která pracovala s dobytkem. Všichni předchůdci jmenovaných plemen se mohli podílet na vzniku Australského ovčáka. Vliv mělo samozřejmě i to, že se v různých částech Ameriky na vzniku podíleli jiné typy plemen psů a ti vznikali k různým potřebám v daném regionu. Nacházíme zmínky o psech jako kaliforsnský ovčák, španělský ovčák, bob-tails, pastor dogs, blues a další. Další teorií vzniku AUO se dozvídáme na konci 19. století, kdy Baskové začali migrovat do Austrálie, kam cestovali s ovcemi merino (díky vysoké poptávce o vlnu) a brali s sebou ovčácké psy, které tam dále křížili. Později se vraceli zpět do USA. V té době by se snad dalo říci, že vznikla "nová podoba" ovčáka, který dostal jméno Australský ovčák. Protože Baskové neměli žádný psaný jazyk a mluvili velmi špatně anglicky, vše co o nich víme, tím i o historii AUO, je dochováno jen ústně, tedy prostřednictvím legend. Legenda říká že "malí modří psi Basků" byli v oblibě také u indiánů. Pro zvláštní, často modré oči, tyto psy indiáni nazývali "psi s očima duchů" a vedli AUO ve významné úctě.

O rozvoj současné podoby plemene Australský ovčák se nejvíce zasloužila organizace nesoucí název Australian Shepherd Club of America (zkratka ASCA), která vznikla díky skupině nadšenců pro toto plemeno v roce 1957. V USA je tato organizace (obdoba jako u nás chovatelský klub) jedna z největších pro jedno plemeno. Zabývá se nejen registrací chovu, vydáváním ASCA rodokmenů, ale věnuje se významně také programu zdraví psů, agility, obedience, pasení, práci s juniory i seniory . Má i mnoho dalších, velmi významných aktivit spojených s tímto plemenem! V roce 1971 skupina odborníků ASCA vytvořila standard plemene, který bez velkých změn platí v této organizaci do dnes. V roce 1985 se část členů ASCA rozhodla pokusit se, aby plemeno Australský ovčák bylo také uznáno AKC (American kennel club), který je jako jediný právoplatným a uznávaným "partnerem" pro naší FCI organizaci, která zastřešuje chov psů v Evropě. Proto všichni chovatelé AUO, můžeme být vděčni, že se to podařilo a v roce 1991 mohl vzniknout standard AKC pro plemeno Australský ovčák. Ten byl pak později v obdobném znění dne 24. 7. 1996 převzat z AKC a plemeno AUO bylo uznáno jako prozatimní plemeno FCI se standardem číslo 342. Takhle to platilo 10let a až v letošním roce, na zatím posledním zasedání předsednictva FCI při světové výstavě v Mexiku, bylo dne 20. 6. 2007 plemeno Australský ovčák uznáno FCI za právoplatné.

 

Celkový vzhled

Australský ovčák je rozhodně plemenem, které hned tak nepřehlédnete. Je to především díky jeho zářivým barvám v pestré škále, ve kterých se vyskytuje. Základní barvy jsou blue- merle (modrá merle), redmerle (červená merle), blacktricolor (černá trikolor) a redtricolor (červená trikolor), to vše s bílou i bez ní, s typickými červenými znaky i bez nich.

AUO je psem střední velikosti a sílou kostry, mírně obdélníkového tělesného rámce, jeho délka je tedy o něco větší, než kohoutková výška. Je pozorný mrštný a pohyblivý, nikoliv nemotorný nebo těžkopádný. Srst je střední délky a struktury, u samců v dospělosti bývá výrazně silnější osrstění především v oblasti límce.

 

Povaha a charakter

Aussies, jak plemeno AUO někdy nazývají nejen v zemi původu USA, je inteligentní pracovní plemeno se silnými ovčáckými a hlídacími instinkty. Je spolehlivým společníkem a zároveň dostatečně vytrvalý k celodenní práci. Měl by být vyrovnané povahy, dobrosrdečný, zřídka svárlivý, při prvním setkání může být ovšem poněkud zdrženlivý. Přílišná plachost, bojácnost nebo agresivita je přísně penalizována. Tolik citace ze standardu. Pokud se s AUO setkáte osobně, budete jeho povahou doslova nadšeni tak, jako jsou nadšeni všichni majitelé a chovatelé tohoto "velkého srdce obaleného chlupy". AUO je 24 hodin naladěný na příjemnou a veselou notu, stále se směje a je vždy ochotný nejen k jakékoliv práci, ale také k hrám. Podle mého názoru je jeho největší předností aktivita a přizpůsobivost. Ovšem jejich aktivita rozhodně nikoho neobtěžuje, protože není nutné, aby byl zaměstnán prací či jen hrou 10hodin denně, jak někteří "rádoby odborníci plemene" deklarují. Naopak se velice snadno přizpůsobí tomu, co Vás bude bavit a co budete mít čas podnikat. Máte chuť věnovat se agility, potom rád a ochotně bude překonávat překážky. Chcete-li dělat fresbee, který je v zemi původu velmi populárním sportem v chytání létajících talířů, potom váš aussie bude šťastný a ochotný do úmoru chytat Vámi hozený talíř. Jeho pohyblivost je opravdu obdivuhodná, dokáže i "v letu" (tedy v pohybu ve vzduchu) zcela změnit směr, a proto je právě pro tento sport téměř předurčen.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Shepherd